info@dopravnecentrum.sk

0915 616 313

Vyhľadať

Kurz defenzívnej jazdy

Kurz defenzívnej jazdy

Defenzívna jazda je pre väčšinu vodičov veľká neznáma.

Pojem defenzívna napovedá, že jazda bude opakom jazdy agresívnej. Otázka znie: „Jazdia defenzívni vodiči pomaly, výlučne v pravom jazdnom pruhu a bránia tak v plynulosti cestnej premávky?“

Dôležité je uvedomiť si, že je to spôsob vedenia vozidla, ktorý pomocou dodržiavania určitých pravidiel (nemyslia sa tým len pravidlá cestnej premávky) minimalizuje riziko vzniku dopravnej nehody.

Základné pravidlo znie – udržiavať pozornosť.

Vodiči bývajú počas jazdy mnohokrát nepozorní, nesústredení. Ak nastane nehoda môžu byť dezorientovaní. Predstavte si chirurga, ktorý počas operácie telefonuje alebo číta noviny – išli by ste k nemu na operáciu?

Pozornosť znamená:

– vidieť,
– rozlišovať,
– vyvarovať sa nebezpečenstva, ktoré na nás na cestách neustále číha.

Defenzívny vodič dokáže čítať premávku, predvída správanie ostatných vodičov a vďaka tomu robí úkony, ktoré mu umožňujú vyhnúť sa dopravnej nehode. Znie to možno nepredstaviteľne, aké je ťažké vyhnúť sa nehode v prípadoch, keď sme ju nespôsobili. Ale realita ukazuje, že nehodám je možné zabrániť, aj napriek tomu, že vina je na strane druhého vodiča.

Áká je jednoduchá definícia dopravnej nehody? Laicky môžeme povedať, že dopravnou nehodou je, keď sa v rovnakom čase na rovnakom mieste stretnú dva alebo viaceré objekty a dôjde k ich kolízii. Tejto kolízii vieme zabrániť?

Chcete sa to naučiť?

Všeobecné obchodné podmienky. Zásady ochrany osobných údajov. Cookies nastavenia.